Nad městem Lázně Kynžvart se mezi Šibeničním vrchem a Špičákem vypíná Hradní vrch se zříceninou středověkého hradu. Zbytky obvodových zdí vymezují obvod předhradí a horního hradu s dosud dobře zachovanými zbytky strážní věže s hladomornou. Kynžvartský hrad byl původně královského založení. Byl vybudován za přemyslovského krále Václava I. před polovinou 13. století k ochraně soutěsky, střežící obchodní a vojenské stezky na hranicích mezi západními Čechami a Chebskem. Na Mýtné louce proti padacímu mostu první hradní brány bývala stará celnice. Před rokem 1287 se hrad dostal do držení chebského ministeriálního rodu Hertenberků. Kynžvartská větev této starobylé rodiny přijala od té doby jméno „de Kunigeswart“ a ve štítu měla šraňk – závoru k zavírání silnice.
Valeč
První písemné zmínky o Valči jsou z roku 1358, kdy je statek uváděn jako rozdělené zboží, držené bratry Ctiborem a Benešem z Valče. Dalšími majiteli rozděleného panství byli ve středověku zemané držící statky v blízkém okolí: Ješek ze Stebna, Jan Kladivo ze Stebna 1368, Boreš z Oseka 1371, Beneš z Buškovic 1377-1416, a páni z Doupova Nevlas a Jan 1416, Sezema z Doupova 1454 a Jan z Doupova 1487. [Číst více…]
Zámeček Doubí
Zámeček Doubí byl vystavěn nad řekou Ohří na základech raně středověkého hradu v polovině 14. století. O dvě stě let později byl hrad přestavěn na renesanční zámek a v 17. století byl u něj vybudován útulný park s vyhlídkovou terasou. V údobí 1739-1756 se areál za vlastnictví Julia Jindřicha a Josefiny Eleonory Mulcové z Valdova, rozené hraběnky Metternichové, přestavbou změnil docela. Zámecké sídlo dostalo barokní podobu a do půlkruhové bašty vnější parkánové zdi byla vestavěna barokní kaple. Za svou dnešní podobu vděčí stavba karlovarskému architektovi Františkovi Maderovi, který jej upravil koncem 19. století.
Boží Dar
Městu Boží Dar náleží minimálně jedno „Nej“. Je nejvýše položeným městem v České republice, jeho nadmořská výška čítá 1028 m n. m. Město Boží Dar leží v Karlovarském kraji na hranicích s Německem mezi Božídarským Špičákem a nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem. Město Boží Dar se také stalo 3. nejmenším městem v České republice.
Jáchymov
Slavnou a bohatou historii našeho města připomíná řada památek vzniklých při jeho založení ve dvacátých letech 16. století. Němými svědky historie jsou jáchymovské kostely, radnice, Královská mincovna a celá řada portálů patricijských domů. Výstavba renesančního města a hradu Freudenstein probíhala v přímé závislosti na bohatých nalezištích stříbrné rudy. Město vždy bylo významným centrem české strany Krušnohoří. [Číst více…]
Hamelika
Rozhledna má název podle vrchu Hamelika, na kterém stojí. Říká se jí také rozhledna Panorama podle stejnojmenné kavárny. Stavba byla postavena stavitelem Fridrichem Zicklerem roku 1876. Je 20 m vysoká a má 100 schodů. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 722 metrů. Při pohledu směrem na západ je možné z jejího vrcholu zahlédnout část Českého lesa s vrcholem Dyleň.
Hartenštejn
Krásno
Kamenná věž má neobvyklý tvar spirálového schodiště umístěného po obvodu a zujužícího se tak, že základy věže mají průměr 11 metrů, ale vyhlídková plošina jen necelé 3 metry.
Krudum
Šedesátimetrová ocelová telekomunikační věž z roku 2008. Kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 30 metrů (Sokolov, Karlovy Vary, Krušné hory, Slavkovský les, Doupovské hory, Český les).
Bismarckova rozhledna
Bismarckova rozhledna u Chebu stojí na Zelené hoře u Chebu již přes 100 let. Postavili jí zdejší němečtí vlastenci z Chebského okrašlovacího spolku jako vlastní příspěvek k tehdejšímu kultu tzv. Bismackových rozhleden a sloupů. Těch bylo celkem postaveno v různých částech Německa, ale i světa na 270. Dodnes jich stojí 172 a mimo Evropy se s nimi můžeme setkat např. v Chile nebo na exotiském ostrově Papua – Nová Guinea.
Ta chebská rozhledna byla původně dřevěnou vyhlídkovou plošinou vysokou 14 metrů. Své první návštěvníky přivítala roku 1891, ale technický stav stavby dovoloval návštěvu pouze do jara 1909. [Číst více…]
- 1
- 2
- 3
- …
- 5
- Další stránka »