První historickou zmínku o obci lze nalézt v urbáři frýdlantského panství z roku 1381 uloženém ve státním archivu v Děčíně. Tehdejší název obce zněl Lybenwerde. Známou začala být obec již koncem 14. století, kdy se začaly šířit zprávy o léčivých účincích zdejšího pramene. Hlavními šiřiteli byli poutníci, kteří se zde osvěžovali „Boží vodou“ cestou z Lužice do mariánského poutního kostela Navštívení Panny Marie v sousedních Hejnicích. [Číst více…]
Ozubnicová dráha
Stavební délka původní trati Tanvald – Kořenov (tehdy ovšem nazývané Tannwald-Schumburg – Grünthal) byla 7,186 km, provozní jen 6,651 km, což jsou hodnoty odpovídající bezvýznamné lokálce. Trať byla ale stavěna jako součást trasy Liberec – Tanvald – státní hranice s připojením na trať tehdejších pruských státních drah státní hranice – Petersdorf – Hirschberg, takže šlo o trať sice nepatrné délky, ale mezinárodního významu.
Mumlavský vodopád
Mumlavské vodopády se nachází poblíž rekreačního střediska Harrachov, na řece Mumlava na okraji Mumlavského dolu pod Ptačincem. Jsou nejbohatším vodopádem na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů. Vodopády zabírají celé řečiště a tvoří v žulové skále obří kotle, tzv. Čertova oka. Jedná se prohlubně, které byly v žulovém podkladu vyhloubeny pohybem vody s kamínky. Nedaleko vodopádů se nachází Mumlavská bouda – původně harrachovská hájovna, dnes výletní restaurace. Vodopády jsou dobře přístupné pěšky i na kole po asfaltové cestě, kde je zákaz vjezdu motorových vozidel. Od Mumlavských vodopádů můžete pokračovat dále na Voseckou boudu.
Orloj v Kryštofově údolí
Vznikl přestavbou staré trafostanice. Stavební povolení bylo vydáno v září 2006. Orloj v Kryštofově Údolí není klasickým astrolábem, i když tvůrci orloje některé úpravy později nevylučují. Orloj je osazen 22 řezbovanými figurami, ze kterých je 18 pohybových. Levý horní výklenek je osazen sv. Barborou, pravý výklenek sv. Kryštofem. Mezi výklenky jsou věžní hodiny. Pod těmito hodinami je umístěn ponocný, který zvedáním trubky k ústům a kolem něhož obíhá pejsek, zahajuje v celou hodinu chod pohybových figur. Pod tímto ponocným je reliefní luneta představující život na vesnici jejíž součástí jsou 4 pohybové figury. Po tzv. krmení dochází k otevření oken a prochází pohyblivé procesí dvanácti apoštolů. Ćas je řízen přes satelit, na jižní stěně jsou připravovány sluneční hodiny.
Kostel sv. Kryštofa
Josefův Důl
V Josefově Dole nedaleko zastávky vlaku můžete nalézt poměrně zajímavý kostel Proměnění Páně který byl postaven v letech 1862 – 1865.
Josefův Důl leží v srdci Jizerských hor v malebném údolí řeky Kamenice. Založen byl roku 1701 hrabětem Des Fours. Dnes jsou jeho součástí dříve samostatné obce Dolní Maxov, Antonínov a Karlov.
Bazilika Navštívení Panny Marie – Hejnice
Panská skála
Panská skála je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Její jméno vzniklo překladem německého názvu „Herrnhausfelsen“ (Herrnhaus = panský dům), odvozeného od staršího lidového označení Gehörnhaus. Slovem „Gehörn“ se ve zdejším kraji kdysi označovaly strmě čnějící skalní útvary. [Číst více…]
Obří sud
Známá výletní restaurace nad Lázněmi Libverda je umístěna ve skutečném dřevěném sudu, ke které mu byla později přistavěna další budova. Byla postavena v roce 1931 po vzoru oblíbeného Obřího sudu na Javorníku v sousedním Ještědském pohoří. Protože Obří sud na Javorníku v roce 1974 shořel, zůstává Obří sud v Lázních Libverda jediný v republice.
Novinský viadukt
- 1
- 2
- 3
- …
- 7
- Další stránka »