Bezděz
Zachovalé torzo jednoho z nejpevnějších a nejdůležitějších gotických hradů umístěné na zdaleka viditelném 604 m vysokém kopci Velký Bezděz, vysoko nad stejnojmennou obcí. Národní kulturní památka.Hrad byl zbudován v průběhu let 1264 až 1278 Přemyslem Otakarem II., který tímto cílem sledoval upevnění královské moci před rozpínající se vyšší šlechtou. Panovníkovým záměrem bylo též vytvoření města, které by se stalo hospodářským centrem Bezdězska.
Bramberk
Bramberk je 21 metrů vysoká kamenná rozhledna na 787 m vysokém stejnojmenném postranním vrcholu kopce Krásný v maxovském hřebeni Jizerských hor. První, dřevěnou rozhlednu otevřela 4. 8. 1889 lučanská sekce Horského spolku. Nedaleko této třípatrové, 16 metrů vysoké věže byla roku 1892 přistavěna chata, která zde stojí dodnes. Věž však bývala kvůli špatnému počasí a nedostatku financí často nepřístupná. Proto se tentýž spolek rozhodl vybudovat na témže místě rozhlednu novou. Autorem projektu kamenné věže byl jablonecký stavitel Robert Hemmrich. Nová rozhledna je 21 metrů vysoká žulová věž, na jejíž ochoz ve výšce 18,5 metrů vede 96 schodů a která byla slavnostně otevřena 16. června 1912. V červenci 2015 byla rozhledna prohlášena za kulturní památku.
Černá Studnice
Předchůdcem rozhledny byla vyhlídka, která byla zřízena na vrcholové skále již v roce 1885. Po vzniku Horského spolku pro Jablonec a okolí v roce 1903 byla vyhlášena soutěž na nejlepší návrh rozhledny na tomto vrcholu. V ní zvítězil návrh jabloneckého architekta Roberta Hemmricha, který počítal s výstavbou reprezentativní chaty s vyhlídkovou věží. Stavební práce pod odborným vedením stavitele Corazzy byly započaty na jaře roku 1904. I přes nepřízeň počasí následujícího roku byla chata s přilehlou rozhlednou slavnostně zpřístupněna veřejnosti 14. 8. 1905.
Český Dub
Historie Českého Dubu sahá do románského období. Město patří k nejstarším sídlům severních Čech, vzniklo při kupecké stezce jako tržní osada na vyvýšenině obtékané potoky Ještědka a Rašovka. Újezd Vladislavice včetně hradu, raně románského kostela a přilehlé osady svěřil roku 1115 kníže Vladislav I. Benediktinskému klášteru v Kladrubech. Novým majitelem se stal v roce 1237 Markvartic Havel z Lemberka, který zde ve 40. letech 13. století vybudoval pro rytířský a špitální řád johanitů opevněný klášter s kaplí sv. Jana Křtitele, patrona řádu.
Císařský kámen
Dalším rozhlednovým turistickým lákadlem je od poloviny roku 2009 nová dřevěná rozhledna na kopci Císařský kámen u osady Milíře na Jablonecku.
Rozhledna má celodřevěnou konstrukci doplněnou ocelovými spojkami a táhly. Po kolaudaci 30. června 2009 byla oficiálně zpřístupněna pro turisty. Slavnostní otevření dne 19. září 2009 bylo spojeno s 230. výročím návštěvy císaře Josefa II. Ten totiž v roce 1779 místo (do té doby nazvané Špičák nebo též Uhlířský vrch) dvakrát navštívil, aby odtud dohlédl na opevňovací práce během války o dědictví bavorské.
Cvikov – kostel sv. Alžběty
Kostel sv. Alžběty, trojlodní, původně gotický ze 14. století (r. 1367 už uváděn jako farní), goticko-renesančně přestavěný v letech 1553 – 1558 italským stavitelem Benedettem Fervim. Věží byl opatřen r. 1580, znovu upraven a barokizován r. 1726 a restaurován r. 1868.
Uvnitř je pozdně gotický Kristův hrob z r. 1567 zhotovený M. Heuffnerem, na svorníku žebrové klenby je Berkovský znak, oltář sv. Jana Nepomuckého z 18. století, rokokové varhany z 18. století, pozdně barokní oltář z 19. století, dva barokní náhrobníky celníků ze svoru z roku 1757. V okolí kostela je částečně zachována bývalá hřbitovní zeď, ve které jsou další náhrobníky (jeden z nich zhotovil Josef Max). [Číst více…]
Frýdlant
Původní hrad, rozšířený v 16. století o renesanční zámek, se stal po bitvě na Bílé hoře majetkem slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Posledními vlastníky hradu byli Clam-Gallasové, kteří jej již roku 1801 zpřístupnili veřejnosti, Frýdlant se tak stal nejstarším hradním muzeem ve střední Evropě. [Číst více…]
Frýdlant
Zděná cihlová rozhledna z roku 1907, je jedinou rozhlednou Frýdlantského výběžku. Je z ní krásný rozhled na frýdlantsko a hřebeny Jizerských hor. Na rozhlednu vede točité schodiště a fiktivní výtah.
Frýdštejn
Skalní hrad Frýdštejn patří mezi architektonicky nejzajímavější památky na Jablonecku v Libereckém kraji. Nachází se na okraji Vranovského hřebenu, asi 3 kilometry od Malé Skály. Frýdštejn lze navštívit od května až do září každý den mimo pondělí, prohlídka probíhá bez průvodce. Dominantou zříceniny hradu je 15 metrů vysoká válcová věž s devíti metry v průměru. Po rozsáhlé rekonstrukci mohou návštěvníci nyní vystoupat až na vrchol věže.Skalní hrad Frýdštejn patří mezi architektonicky nejzajímavější památky na Jablonecku v Libereckém kraji. Nachází se na okraji Vranovského hřebenu, asi 3 kilometry od Malé Skály. [Číst více…]
- 1
- 2
- 3
- …
- 7
- Další stránka »