Rozhledna Borůvková Hora je nejnovější rozhlednou v oblasti, slavnostně otevřena byla 7.10.2006. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se návštěvníkům nabízí nádherné výhledy na Rychlebské hory a roviny v sousedním Polsku. Nová stavba nahrazuje původní historickou rozhlednu ze sedmdesátých 19. století. Vedle věže se nachází i malá kamenná chata pro turisty.
Více na webu: http://www.boruvkovahora.websnadno.cz/
Bouzov
Rytířský hrad Bouzov stojí na kopci v lesnaté krajině u Litovle. Díky své majestátnosti je vidět z dalekého okolí. Svou novogotickou podobu nese teprve několik desítek let, protože byl v podstatě znovu postaven.
Hrad byl založen asi na konci 13. století a prvním písemně dochovaným majitelem byl Búz z Bouzova, který na hradě žil v letech 1317-1339. Po něm patřil hrad pánům z Vildenberka a v roce 1382 jej Beneš z Vildenberka prodal markraběti Joštovi.
Branná
Obec Branná – původně nazývaná – Goldenstein – Kolštejn vznikla při staré zemské cestě do Slezska. Poprvé je takto Kolštejn písemně doložen k roku 1282 a 1355. Původně zeměpanské území někdy po roce 1310 uchvátil Jan Wüstenhube, stavebník a zakladatel zdejšího hradu. Po čase byl Kolštejn ovšem znovu navrácen do královského komorního majetku a teprve od roku 1339 zde vládl rod pánů z Lipé. [Číst více…]
Čechy pod Kosířem
V Čechách pod Kosířem stojí empírový zámek z první poloviny 19. století původně portugalského hraběcího rodu Sylva – Tarovcců, který spravuje muzeum v Prostějově. V letech 1849 – 1870 býval na zámku častým hostem jeden z nejvýznamnějších českých malířů a zakladatel novodobé české malby Josef Mánes (1820 – 1871), který měl v aleji v altánku svůj ateliér. Josef Mánes vytvořil na zámku několik významných děl, především cyklus Život na panském dvoře a líbánky na Hané. [Číst více…]
Červenohorské sedlo
Červenohorské sedlo je jedno z nejvýznamnějších turistických, lyžařských a rekreačních středisek oblasti Hrubého Jeseníku. Nachází se ve výšce 1013 m.
Roku 1935 zde byla Klubem českých turistů zbudována turistická chata, která slouží dodnes. Původní zájezdní hostinec sloužil k odpočinku nejen poště a formanům, ale i prvním turistům.
Dívčí Hrad
Předchůdcem dnešního zámku Dívčí Hrad byl středověký hrad, který zbudovali leníci olomouckého biskupa Bruna ze Šaumburku. Poprvé se tento hrad, zvaný též Maidburg, výslovně připomíná r. 1267. Držitelé středověkého Dívčího Hradu se střídali: r. 1377 na něm seděl Beneš z Kravař, poté byl v zástavě opolských knížat (1385), pánů z Vrbna a od r. 1460 ho drželi bratři biskupa Tasa z Boskovic. Při tažení uherského krále Matyáše Korvína Slezskem r. 1474 byl Dívčí Hrad dobyt a pobořen a dalších sto let zůstal v sutinách. Až r. 1573 začal Hynek Bruntálský z Vrbna na troskách hradu stavět opevněný renesanční zámek, který zřejmě dobudovali Sedlničtí z Choltic. Sedlnickým byl po Bílé hoře zkonfiskován majetek (1622), Dívčí Hrad získal r. 1624 řád německých rytířů. [Číst více…]
Drahanovice – Černá věž
Černá věž je pozůstatkem gotické tvrze ze 13. až 14. století a je ojedinělou památkou stavební činnosti nižší šlechty na střední Moravě.
V prostorách Černé věže se nachází stálá expozice Vlastivědného muzea Olomouc vztahující se k archeologii a historii obce a jejího okolí.
Nejvyšší patro je uzpůsobeno jako malá galerie a slouží pro pořádání výstav různých žánrů. [Číst více…]
Helfštýn
Postaven byl na začátku 14. století a s jeho historií se váže několik významných šlechtických rodů, např. Kravařové, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna. Před první bránou vyrůstá ze skály pokroucená planá hruška, ke které se váže pověst, která praví: Tehdejší pán hradu – pán z Ludanic – nepustil do svého obydlí mnicha, prosícího o nocleh. Ten na vyhazov reagoval tím, že vyřkl větu, ve které stálo, že tak jak z jeho hole vyroste planá hruška, zůstane i jeho rod planý. Pán v ten večer čekal narození syna, po vyřčení této jakoby kletby, pánovi oznámili, že se mu narodila dcera. Jeho rod vymřel po přeslici a planá hruška stojí na hradě do dnes. [Číst více…]
Hranice
Město Hranice leží v prostoru Moravské brány převážně na pravém břehu řeky Bečvy, v nadmořské výšce cca 260 m. Ta část Moravské brány, v níž leží Hranice, se nazývá Bečavská brána. Je vklíněna mezi Oderské vrchy a Podbeskydskou pahorkatinu (Maleník). Bečavská brána má ráz ploché pahorkatiny, jejíž výškové členění je od 205 m n. m. do 366 m n. m.
Hranice patří městům s velmi zajímavým přírodním prostředím. Město bylo citlivě založeno na terénní vyvýšenině v ohbí řeky Bečvy mezi toky Ludinou a Veličkou. Již tento fakt způsobil, že město dominuje okolní krajině. [Číst více…]
Jánský Vrch – Javorník
Zámek Jánský Vrch, tvoří spolu s krajinářským parkem výraznou dominantu městské památkové zóny. Vypíná se na skalnatém kopci nad městem Javorníkem a svým umístěním spadá do nejsevernějšího cípu severomoravského kraje, na bývalé území Slezska.
- 1
- 2
- 3
- …
- 5
- Další stránka »