Červenohorské sedlo je jedno z nejvýznamnějších turistických, lyžařských a rekreačních středisek oblasti Hrubého Jeseníku. Nachází se ve výšce 1013 m.
Roku 1935 zde byla Klubem českých turistů zbudována turistická chata, která slouží dodnes. Původní zájezdní hostinec sloužil k odpočinku nejen poště a formanům, ale i prvním turistům.
Javoříčské jeskyně
Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938. [Číst více…]
Mladečské jeskyně
Bouzov
Rytířský hrad Bouzov stojí na kopci v lesnaté krajině u Litovle. Díky své majestátnosti je vidět z dalekého okolí. Svou novogotickou podobu nese teprve několik desítek let, protože byl v podstatě znovu postaven.
Hrad byl založen asi na konci 13. století a prvním písemně dochovaným majitelem byl Búz z Bouzova, který na hradě žil v letech 1317-1339. Po něm patřil hrad pánům z Vildenberka a v roce 1382 jej Beneš z Vildenberka prodal markraběti Joštovi.
Teplice nad Bečvou
Teplice nad Bečvou, nacházející se v okrese Přerov, se vryly do podvědomí mnoha lidem právě díky svému lázeňství. Málokdo ale ví, že jsou Teplice jedny z nejkrásnějších a nejznámějších moravských lázní, v nichž se léčí cévní a srdeční choroby. Kouzelnou atmosféru místa ještě dokreslují zbrašovské aragonitové jeskyně s gejzírovými krápníky, které dosahují až 2 metrů. Nahlédnout můžete do kapličky sv. Peregrina a pro ty, kteří se rádi projdou, vede trasa na kopec Hůrka naproti lázním, kde se nachází Hranická propast, která je nejhlubší v České republice díky svým 329,5 metrům. [Číst více…]
Teplice nad Bečvou
K lázeňskému využití místa položil základ tehdejší majitel hranického panství Jan Kropáč z Nevědomí, který nechal roku 1553 vybudovat kamennou nádrž ke koupání, do níž byly svedeny nejvydatnější prameny minerální vody. V roce 1711 byla na levém břehu řeky Bečvy postavena první lázeňská budova v místě dnešního lázeňského sanatoria Bečva. Ve třicátých letech 20. století byly vědecky prokázány léčebné účinky zdejší unikátní minerální vody pro léčení srdečně-cévních onemocnění a začalo období velkého rozmachu lázní. [Číst více…]
Rejvíz
Rejvíz
Jeskyně Na Špičáku
Jeskyně Na Špičáku se řadí k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. První písemná zmínka pochází z roku 1430 (Anthonius Wale). Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí četné epigrafické nápisy na stěnách (nejstarší z roku 1519). V letech 1884 – 1885 byla primitivně zpřístupněna pro veřejnost Sudetoněmeckým horským spolkem, do dnešní podoby je jeskyně zpřístupněna od roku 1955. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let). Vývoj krasových prostor byl výrazně ovlivněn tavnými vodami ledovce, které daly jeskyni konečnou podobu a chodbám charakteristický srdcovitý profil. 220 metrů dlouhá prohlídková trasa je bezbariérová.
Zlatý Chlum
Vrchol, tyčící se v nadmořské výšce 908 m, nad městem Jeseník. Na jeho severozápadním svahu (ve výšce 875 m.n.m.) byla vybudována v roce 1899 kamenná rozhledna, vysoká 26 m. Na svazích naleziště granátů ve svoru, na východním svahu pozůstatky zlatých dolů.
Často navštěvované turistické místo s kruhovým výhledem. Za pěkného počasí lze spatřit i Kralický Sněžník.
- 1
- 2
- 3
- …
- 5
- Další stránka »