Poprvé se v písemných pramenech zdejší rotunda připomíná k roku 1126, kdy nechal kníže Soběslav I. na paměť vítězství v bitvě u Chlumce stávající kostelík opravit a rozšířit o západní kruhovou věž. Z této skutečnosti plyne, že stavba byla založena již dříve. Románská rotunda byla původně zasvěcená svatému Vojtěchovi.
Památná hora Říp
K hoře Říp, která tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny, se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha, a je tak od nepaměti jedním ze základních symbolů české státnosti. Na vrcholu stojí o samotě kaple zasvěcená sv. Jiří a sv. Vojtěchu. Hora vznikla sopečnou činností během třetihorní doby. Památná hora Říp má tvar homole. Jedná se o vyvřelou horu – kupu a stolovou horu. Les byl v minulosti na Řípu vysázen, ale byly i doby, kdy svahy pokrývaly hustší lesy než v současnosti. K zalesnění svahů kopce došlo po roce 1879 a díky nákladnému vysazování tady rostly jasany, duby, buky, javory a břízy.
Pravčická brána
Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.
[Číst více…]
Pevnost Terezín
Byla založena císařem Josefem II. v roce 1780. Stavba pevnosti o celkové opevněné ploše 398 ha trvala asi 10 roků. Náklady na stavbu pevnosti se odhadují na 11–12 milionů zlatých. Stavební práce provádělo na 14 000 lidí, kteří přijeli ze všech částí Rakouska. Celková plocha opevnění zaujímá 67 ha, dalších více než 158 ha tvoří 4 uměle zatopitelné kotliny. Východní část města (mezi kostelem a Novou Ohří) byla založena v bažinatém terénu na dubových pilotech a roštech s kamennou výplní.
Hora Svaté Kateřiny
Město Hora Svaté Kateřiny leží v Krušných horách, při Saské hranici, v nadmořské výšce 729 m. Spadá do okresu Most a náleží pod Ústecký kraj. Kostel stojí v ulici Růžový vrch. Byl vystavěn v letech 1611 až 1612, v roce 1785 byl barokně přestavěn a v roce 1785 k němu byla přistavěna věž. Fara, stojící naproti kostelu, pochází z roku 1860. Před kostelem stojí socha piety z roku 1729.
Dolní Poustevna – pieta
V blízkosti hraničního přechodu se nalézá barokní socha Piety, která je s hrázděným domem č. p. 36 jedinou dolnopoustevenskou památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Socha jest datována rokem 1748. V roce 2006 byla socha restaurována a zakonzervována. [Číst více…]
Schillerova – Kryry
Rozhledna byla postavena v letech 1905 – 1906, na místě kde dříve stával hrad Kozihrady, v nadmořské výšce 383 m nad mořem. V roce 1905 se slavilo sté výročí velkého německého básníka Friedricha Schillera jehož památník měl být umístěn v přízemí rozhledny. Po něm také dostala rozhledna své jméno: Schillerova rozhledna (původní název: Schillewarte). Iniciátorem výstavby se stal místní okrašlovací spolek, kterému pomohl spolek kryrských rodáků žijících ve Vídni. Návrh rozhledny vypracoval úspěšný vídeňský architekt a stavitel Alois Kaiser. Podle dobových pramenů se na stavbu spotřebovalo 95 000 cihel, 60 fůr písku a 15 fůr žulového kamene. To vše prý na kostelní vrch dopravilo 298 koňských potahů. Otevírací slavnost se konala 17. června 1906 a zúčastnilo se jí několik tisíc návštěvníků ze širokého okolí.
Tobiášův vrch
Rozhledna Tobiášův vrch se nachází v nadmořské výšce 484 m severozápadně od stejnojmenné kóty, asi 4 km severovýchodně obce Jesenice, v katastrálním území obce Bukov u Hořoviček. Tobiášův vrch, kóta 507 m náleží Rakovnické pahorkatině.
Větruše
První zmínky o Větruši nalezneme co by legendu zaznamenanou v Hájkově kronice. Na místě dnešní vyhlíhkové restaurace pod Soudným vrchem vystavěl údajně v roce 826 jistý šlechtic Labohoř na počest své ženy hrad, který pojmenoval Wittrusch či Vitruš. Hrad ovšem později zcela vyhořel.
Další zmínkou je pověst o zkáze hradu.
Jistý ústecký strojmistr sestavil stroj, který dokázal vrhat kameny na velkou vzdálenost. Ústečtí věnovali tento stroj císaři. Ten jej nechal umístit na Větruši. Majitel hradu si ovšem krátil dlouhé chvíle tím, že vrhal na město mršiny a odpad. Obyvatelé ale přichystali odplatu. V den kdy hradní paní porodila díte a pán byl v Praze, přijali muži v převlečení za ženy pozvání na křtiny. Po té co se dostali do hradu, pobili vše živé a hrad zapálili. Hrad postupně pustl, až zanikl zcela.
Stříbrník u Loun
Vrch Stříbrník nebo též Červený vrch u Loun (či zkrátka Červeňák) je oblíbeným výletním místem nad obcí Dobroměřice u Loun. Na vrcholku totiž stojí jediná horská chata na Lounsku, a to Ejemova chata s rozhlednou, postavená roku 1910.
- 1
- 2
- 3
- …
- 7
- Další stránka »