Déšť z Krušných hor proniká do hlubin země, kde intenzivně vstřebává teplotu, mineralizaci a léčivé vlastnosti. Dnes, po 18 tisících letech působení, se z něj stala jedinečná teplická termální voda s významným léčebným potenciálem.
Hněvín
Nejstarší pokus oživit zříceniny hradu Hněvína vyhlídkovou stavbou se datuje do roku 1879. Tehdy byla v ruinách zřízena výletní chata, připomínající stylem švýcarskou horskou boudu. V jejím sousedství měla stát dvacet metrů vysoká rozhledna, jejíž náklady byly odhadnuty na 642 zlatých. Bohužel tolik peněz se v městské pokladě nenašlo. Podporovatelé výstavby proto přišli s návrhem použít prostředky z fondu určeného původně na obecní koupaliště, ale při hlasování v městské radě neuspěli. Myšlenka pak na řadu let upadla do zapomnění.
Lázně Teplice v Čechách
V roce 1992 byla založena akciová společnost Lázně Teplice v Čechách, jako nástupce nejstarší lázeňské tradice ve střední Evropě sahající až do 12. století. Lázně Teplice v Čechách a.s. jsou tak nositelem odpovědnosti za uchování a rozkvět teplického lázeňství. Zároveň mají ve své péči správu a ochranu teplického přírodního léčivého zdroje – termální vody.
Děčínský Sněžník
Na vskutku půvabnou pískovcovou věž, stojící na Hoher Schneebergu alias Sněžníku (723 m n.m.), vede 20 kamenných schodů, které vás zavedou na ochoz rozhledny (z něj vyrůstá a také se odsud do ní vchází). Ve veži je 73 kemenných schodů, točitých proti směru hodinových ručiček, vedoucích do prvního patra, z něhož se dříve mohlo na čtyři balkónky (dnes nepřístupné). Následuje dalších 41 schodů stejného typu a nakonec 38 schodů z železa, které se točí proti směru hodinových ručiček. Třešničkou na dortu je jeden mocný schod na ochoz . [Číst více…]
Hněvín
Hrad Hněvín se nachází v okrese Most. Stojí na kopci stejného jména v příjemném přírodním prostředí. Původní královský hrad byl založen Václavem I. v místě, kde se křížily obchodní cesty při vstupu do Krušných hor. První písemné zmínky o hradu se datují do doby 1284, avšak hrad byl pravděpodobně postaven o deset let dříve. Na přelomu 19. a 20. století byla věž hradu upravena na rozhlednu, kterou můžete využít k rozhledu po okolním kraji. [Číst více…]
Krásný Dvůr – Neogotický templ
Rozhledna se nachází na nejvyšším místě parku u zámku Krásný Dvůr. Počítá se mezi nejstarší rozhledny v ČR. Krásný Dvůr vznikl někdy ve 14. století. Vystřídal mnoho majitelů, až se v 17. století dostalo panství do rukou Černínů, kteří vložili nemalé peníze do jeho úpravy. Ti také nechali postavit rozhlednu.
Má podobu novogotického templu s polygonálním půdorysem a s mnoha bohatě zdobenými opěrami.
Pravčická brána
Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.
[Číst více…]
Tanečnice
Rozhledna se klene v nadmořské výšce 598 metrů, je to zděná osmiboká rozhledna a nejseverněji položená rozhledna v Česku. Kopec se nachází až u samých hranic s Německem. V blízkosti rozhledny jsou zbytky obce Tomášov, která má dnes převážně rekreační charakter a je zde bývalý hraniční přechod do Německa, kam můžete podniknout další turistické výlety. Na vrcholu hory Tanečnice je pramen pitné vody. Nově je u rozhledny otevřena restaurace s příjemnou obsluhou a výbornou domácí kuchyní, dále pak půjčovna koloběžek a pro děti je připraven skákací hrad.
Krásný Dvůr
Zámek Krásný Dvůr byl přebudován z původní tvrze, postavené ve 13. století. Vzniklo tak krásné a honosné renesanční sídlo, ke kterému již v této době patřil veliký park, který byl později rozšířen a doplněn množstvím drobných staveb z období klasicismu. Park dosahuje rozlohy 99 ha a řadí se tak k největším v Čechách. Rozprostírá se v členitém terénu v údolí potoka, na němž můžete obdivovat několik jezírek, která se zde vytvořila během mnoha minulých let.
Dolní Poustevna – pieta
V blízkosti hraničního přechodu se nalézá barokní socha Piety, která je s hrázděným domem č. p. 36 jedinou dolnopoustevenskou památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Socha jest datována rokem 1748. V roce 2006 byla socha restaurována a zakonzervována. [Číst více…]
- 1
- 2
- 3
- …
- 7
- Další stránka »