Víceúčelový zámek v Uherském Ostrohu je raritou Slovácka. Na zámku naleznete nejen zámecké a kulturní prostory, ale také obecní úřad. Na zámku se nachází zámecká galerie, která slouží pro pořádání různých výstav a expozicí. Milovníci historie si mohou prohlédnout nejstarší části zámku v doprovodu kostýmovaného průvodce. Na trase uvidíte například nejstarší dochovanou místnost na zámku s gotickými konzolami zakončenými sochařsky ztvárněnými obličeji. Prohlídka bude zakončená návštěvou věže, kde je k nahlédnutí fungující hodinový stroj v prosklené vitríně, a z věže se dále odkrývá unikátní výhled do ostrožského okolí.
[Číst více…]
Nádvoří zámku Žerotínů – Valašské Meziříčí
Trojkřídlá renesanční architektura zámku s dochovanou původní dispozicí a arkádovým dvorem, vybudována na místě původní tvrze, upravená ve druhé polovině 17. století a v 18. stol v barokním stylu. Stavbu zámku počal Jan z Perštejna v roce 1538.
Do 1815 zde sídlili Žerotínové, pak zámek patřil rodu Kinských, který jej prodal rakouskému státu. 1855 až 1909 sloužil jako ženská trestnice, jediná na Moravě a Slezsku. Od roku 1996 se pracuje na jeho rozsáhlé opravě. Nyní zde sídlí kulturní zařízení města.
Ořechov
Okolnosti vzniku zámku se dle dostupné historické literatury datují už v době renesance, nejspíše v polovině 16. století. Do této doby spadá historie převážné části zámku a jeho vnější vzhled se považuje za raně barokní stavbu. Všechny spekulace o jejím vzniku tedy můžeme vyloučit. Autory k brzkému datování vzniku architektury vedly patrně střílny, které zdobí věže, bašty a ohradní zeď. [Číst více…]
Valašské Meziříčí
Nový Světlov
Název „Světlov“ pochází pravděpodobně od výstražných planoucích ohňů, kterými posádka strážního hradu signalizovala blížící se nebezpečí okolním posádkám. Okolní hrady včetně Nového Světlova byly budovány jako opevněná centra proti nájezdníkům z Uher. Kromě Nového Světlova všechny zanikly.
Chropyně
Zámek v Chropyni je další stavbou spravovanou Muzeem Kroměřížska. Dnešní zámek stojí v místech středověké rovinné tvrze vodního typu, která ovšem nebyla vhodná k obývání již ke konci 16. století. Počátkem století následujícího se díky Františku kardinálovi z Dietrichštejna stává chropyňský statek majetkem olomouckého biskupství. Tehdy byla po roce 1615 postavena patrová manýristická stavba s kaplí a věží, s využitím původní tvrze. [Číst více…]
Vsetín
Vsetínský zámek je dominantou a nejstarší historickou budovou okresního města. Od roku 1964 je sídlem Okresního vlastivědného muzea Vsetín. Renesanční zámek s vnitřním dvorem vroubeným arkádami, byl postaven v prvním desetiletí 17. století (první zmínky z r. 1610) tehdejšími majiteli panství Lukrecií Nekšovnou z Landeka a jejím druhým manželem Albrechtem z Valdštejna na základech středověké tvrze z první poloviny 15. století na vyvýšenině pravého břehu řeky Bečvy. Pozdějšími majiteli – uherskou šlechtou z rodu Illésházy – byla zámecká budova v průběhu 18. století několikrát přestavována a upravována. (V r. 1708 zámek vyhořel na holé zdi.)
Jurkovičova rozhledna
Kroměříž
Předchůdcem hradu byl pravděpodobně románský dvorec olomouckých biskupů, s nimiž jsou spojovány počátky města. Nejstarší částí současné čtyřkřídlé rezidence je suterén čtverhranné obytné věže při jihovýchodním nároží zámku. Za biskupa Bruna ze Schauenburgu bylo starší městské sídlo zřejmě přestavěno na gotický hrad a došlo i k rozšíření a rozvoji města. [Číst více…]
Vartovna u Seninky
Rozhledna na vrcholu Vartovna (635 metrů nad mořem) byla otevřena 17. listopadu 2009. Je ze dřeva, měří 37 metrů a je jednou ze čtyř rozhleden na Valašsku. Byla postavena v rámci partnerského projetu se slovenskou rozhlednou na Tlstej hore v Hodňanech. Autorem návrhu rozhledny je architekt Ivan Bergmann.
- 1
- 2
- 3
- …
- 5
- Další stránka »