Seznamy, mapy

Seznamy

Nově vydané pohlednice v roce 2017

Města – 170 Havířov (jen v barvě)
Zámky – 201 Slezské Rudoltice (jen v barvě – historický)
Hrady – 4A Bouzov – nově překreslený

Seznamy pohlednic jsou vytvořené v tabulkovém procesoru (otevřete např. v OpenOfficu Calc,v MS Excelu).

Soubory jsou ve formátu *.xls

Poslední aktualizace – 12. 7. 2017
- seznam řazený podle kategorií – ČR (každá kategorie je na samostatném listě)
- seznam pohlednic – ČR (všechny kategorie jsou na jedné stránce)

Poslední aktualizace – 18. 5. 2014
- seznam pohlednic – SR
- seznam pohlednic – Polsko

Mapy dřevěných pohlednic  pro program Google Earth

Tuto mapu i návod k ní pro Vás vytvořil pan Karel Rosol a tímto mu velice děkujeme.

Mapa je určena pro používání v programu Google Earth. Tento program je možné zdarma stáhnout např. z této strany http://earth.google.com/intl/cs/ a nainstalovat do vašeho PC. Pro jeho funkci je nutné připojení k internetu, ale to je snad samozřejmost.

Dále je potřeba stáhnout z těchto stránek soubo  pohlednice.kmz obsahující mapu míst s pohlednicemi a uložit na disku vašeho PC. Tento soubor pak lze otevřít právě v programu Google Earth. Pokud už mapu používáte, stačí stáhnout pouze soubor aktualizace.kmz. Tento soubor obsahuje pouze nové pohlednice. Oba tyto soubory naleznete zazipované zde: pohlednice.kmz a aktualizace.zip. Poslední aktualizace je z července 2017.
Soubory pro Slovensko: pohladnice.kmz a aktualizacia.zip (z 4. srpna 2013).
Soubory pro Polsko: pocztowka.kmz (ze 4. srpna 2013).

Jak s mapou pracovat
Mapa je uspořádána podle druhů. Pomocí zatržítek lze filtrovat zobrazení míst na mapě Google Earth a tak zobrazit jen to, co právě chcete. V každé složce je ještě prázdná podsložka ve sbírceSložka je určena k přesunutí pohlednic, které už máte. Pomocí zatržítka tak lze snadno hromadně odfiltrovat vše, co už nepotřebujete zobrazit na mapě. Pohlednice se tak pouze nezobrazí a nemusíte je ze seznamu vymazat. I když tento postup je samozřejmě také možný. Vlastní přesun jednotlivých pohlednic se provádí jednoduše metodou „táhni a pusť“. Jen ještě uvedu, že lze využít i přesouvání přes schránku (vystřihnout, vložit atd.).

Stejnou metodou lze provést aktualizaci, pokud si stáhnete pouze aktualizační seznam. Pokud stáhnete kompletní seznam, museli byste znovu uspořádávat všechny vaše sbírky.

Možná, že tento systém složek někomu z vás nebude vyhovovat. Není ho tedy problém upravit k obrazu svému. Například vytvořit jen jednu společnou složku „ve sbírce“.

Sám tento seznam používám. Občas i nyní objevím nějakou chybu. Ať už je to překlep nebo špatná poloha na mapě. Snažil jsem se toho vyvarovat, ale při takovém množství chyby připouštím a snažím se je ihned opravit. Mapa vznikala asi dva měsíce a každou polohu bylo nutno nastavit ručně za pomocí souřadnic. Většinou jsou převzaty i z jiných map. I proto prosím o shovívavost. Jakékoliv náměty, připomínky uvítám a dotazy rád zodpovím.
Můžete mi je poslat na e-mail rosol.k@seznam.cz.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *