V kouzelném prostředí přírody, na obou březích řeky Berounky nedaleko Prahy směrem na Karlštejn, leží obec Dobřichovice. V minulosti městečko náleželo rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou, s krátkými přestávkami doby husitské a let bělohorského povstání.
První písemná zmínka o Dobřichovicích pochází z roku 1253, kdy je král Václav I. daroval řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Zdejší tvrz je pak poprvé zmiňována až v roku 1420. V časech husitských válek však o Dobřichovice řád Křižovníků přišel, v roce 1505 se sem však rytíři opět vrátili. O návrat zpátky se zasloužil především velmistr řádu Hynek Berka z Dubé, který zde nechal, na místě bývalé tvrze, postavit renesanční zámek, který sloužil jako letní sídlo velmistrů.
V roce 1639 byl zámek vypálen Švédy. V roce 1679 za velmistra řádu Jiřího Ignáce Pospíchala bylo sídlo znovu vystavěno a byla přistavena kaple sv. Judy Tadeáše. O sto let později zámek opět vyhořel, v zápětí byl však znovu vystavěn. Na původním renesančním základu byl objekt přestavěn do dnešní, pozdně barokní podoby, kdy byla také přistavěna zámecká věž.
Křižovníci s červenou hvězdou se na zámku udrželi až do roku 1948, kdy připadl státu. Po roce 1950 byl zámek ve správě státního statku, později JZD Dobřichovice a v roce 1976 připadl Československé vědeckotechnické společnosti. Od roku 1980 patřil Památníku národního písemnictví v Praze. Dnes je zámek Dobřichovice opět majetkem Křižovníků, kteří jej postupně rekonstruují.