Jednou z nejvýznamnějších dominant Českého středohoří je zřícenina hradu Házmburk nedaleko města Libochovice. O jeho počátcích neexistují přesné údaje a historická tvrzení se v tomto případě velmi různí. Hrad vybudovali nepochybně Lichtenburkové před rokem 1292; z velké části pravděpodobně stál již roku 1335, kdy ho získal Jan Lucemburský a vzápětí prodal Zbyňku Zajíci z Valdeka.
Zajícové z Házmburka patřili, hlavně ve 14. a 15. století, k nejmocnějším rodům v království a jejich sídelní hrad Házmburk byl významnou oporou krále a církve, což se projevilo zejména v období husitských válek. Tehdy se dokonce uvažovalo o tom, zejména díky pevnosti a praktické nedobytnosti hradu, že zde budou uschovány kostelní poklady z Pražského hradu. Husité se hrad pokoušeli dobýt třikrát, a to v letech 1424, kdy po neúspěchu vypálili nedaleké Libochovice, poté v letech 1429 a 1431 opět neúspěšně. Od konce 15. století význam hradu upadal, zejména proto, že Zajícové přesídlili do svého sídla v Budyni nad Ohří, kde vybudovali honosný renesanční zámek. Zajícové Házmburk drželi až do roku 1558, kdy ho již jako pustý prodali Lobkowiczům. Od té doby chátral a dnes jeho zašlou slávu připomíná pouze zřícenina.
Areál sestává z dolního hradu se vstupními branami a s okrouhlou, tzv. Černou věží, střežící přístupovou cestu, a z horního hradu s vlastním obytným palácem a čtverhrannou, tzv. Bílou věží. Tato věž byla pro případ nebezpečí stavěna také jako částečně obytná. Jména věží odpovídají barevně odlišným druhům kamene, z nichž jsou vystavěny – pískovci a tmavému čediči. V bezprostřední blízkosti hradu se dochovaly pozůstatky středověkého městečka.
V minulých letech byla zřícenina hradu nákladně restaurována a v tzv. Bílé věži vybudována rozhledna.
Webové stránky: http://www.hrad-hazmburk.cz/