Nejstarší pokus oživit zříceniny hradu Hněvína vyhlídkovou stavbou se datuje do roku 1879. Tehdy byla v ruinách zřízena výletní chata, připomínající stylem švýcarskou horskou boudu. V jejím sousedství měla stát dvacet metrů vysoká rozhledna, jejíž náklady byly odhadnuty na 642 zlatých. Bohužel tolik peněz se v městské pokladě nenašlo. Podporovatelé výstavby proto přišli s návrhem použít prostředky z fondu určeného původně na obecní koupaliště, ale při hlasování v městské radě neuspěli. Myšlenka pak na řadu let upadla do zapomnění.
Opět se vynořila až v roce 1889 v souvislosti s letními lidovými slavnostmi pořádanými na různých místech v okolí Mostu. Německý vlastivědný spolek Egerlander Gmoin na nich předváděl zmenšenou volnou kopii Eiffelovy věže, slavného symbolu světové pařížské výstavy konané v témže roce. O atrakci byl velký zájem a město se proto rozhodlo, že dřevěnou, dvacet pět metrů vysokou konstrukci odkoupí a využije ji jako rozhlednu na Zámecké hoře. Skutečně se tak stalo a nová dominanta Hněvína byla veřejnosti předána v neděli 13. října 1889. Slavnostnímu aktu otevření předcházelo noční nasvícení věže a dar členů místního horského spolku v podobě výhledového panoramatu. Obyvatelé města i lidé z okolí neřekli rozhledně jinak než mostecká Eiffelovka. Dlouho se z ní však netěšili. Už o rok později ji strhl silný vichr.
Další historie Hněvína se začala psát v roce 1896, kdy byl ustaven Spolek přátel Zámecké hory. Jeho vedení si dalo za úkol odstranit poslední zbytky ruin a vybudovat na jejich místě vyhlídkovou restauraci. Peníze se dařilo získávat jen pomalu, a tak byla v roce 1898 zahájena alespoň stavba cihlové rozhledny. Třicet čtyři metrů vysoká věž s vyhlídkou ve výšce 21 m byla poprvé zpřístupněna na začátku srpna roku 1900. Celých pět let osamoceně kralovala vrcholu Hněvína. Teprve v roce 1905 se podařilo shromáždit dostatek financí, aby mohl být realizován hlavní záměr – dostavba honosné hradní restaurace podle plánu mosteckého stavitele Adolfa Schwarzera. Občané Mostu se dočkali jejího slavnostního otevření 29. července roku 1906.
Ještě před první světovou válkou prošla rozhledna rekonstrukcí, při níž byl původní hladký tvar věže změněn přidáním krytého dřevěného ochozu. Tím získal objekt charakteristickou siluetu, tak dobře známou dnešním obyvatelům a návštěvníkům Mostu.
Více na webu: http://www.na-rozhledny.cz/hnevin