Před temným vrcholem Javořice, která je zároveň nejvyšší horou Vysočiny, leží rybníky obklopená Telč s kouzelným zámkem a pohádkovým náměstím. To, že odtud bude krásný výhled na město, tušil už dávno jistý Alois Kulhánek. Ten nechal v roce 1898 na Oslednici postavit 16 metrů vysokou dřevěnou věž, ze které se pocestní mohli rozhlédnout do kraje. Dřevo bohužel není materiálem věčným, a tak malou rozhlednu rozhlodal zub času. Na jejím místě zbyl pouze původní kříž ze železa, připevněný na velkém balvanu. Kámen už od roku 1885 symbolicky nahrazoval vršek 556,8 metrů vysokého kopce. Kdo kříž na balvan připevnil? To už dnes asi nezjistíme.
Ve věku mobilních komunikací přišla do Telče potřeba pokrýt okolí signálem. A jaký jiný vrch, než Oslednice, by byl vhodný k výstavbě vysílače?! Roku 1999 se začalo stavět. Bylo navrženo, že místo samotného vysílače by se mohla postavit konstrukce, která by zároveň sloužila jako rozhledna, čímž by se navázalo na starou tradici dřevěné vyhlídkové věže. Návrh byl schválen, a tak byla postavena 36 metrů vysoká železná konstrukce s ochozem ve výšce 31,2 metrů. Rozhledna byla slavnostně otevřena roku 2000.
Kantor Kulhánek by jistě užasnul nad výhledem z dvakrát vyšší rozhledny než byla ta jeho. Za příznivého počasí můžete spatřit střechu hradu Roštejna, který se skrývá v nedalekých lesích. Dohlédnout lze až do malebných Dačic nebo na kostel, vykukující nad Krahulčím.
Více na webu: http://www.mesto-telc.cz/rozhledna-oslednice.php