Byla založena císařem Josefem II. v roce 1780. Stavba pevnosti o celkové opevněné ploše 398 ha trvala asi 10 roků. Náklady na stavbu pevnosti se odhadují na 11–12 milionů zlatých. Stavební práce provádělo na 14 000 lidí, kteří přijeli ze všech částí Rakouska. Celková plocha opevnění zaujímá 67 ha, dalších více než 158 ha tvoří 4 uměle zatopitelné kotliny. Východní část města (mezi kostelem a Novou Ohří) byla založena v bažinatém terénu na dubových pilotech a roštech s kamennou výplní.
Na stavbu Terezína bylo zapotřebí tolik cihel, že jich pět továren vyrábělo každý rok dvacet milionů. Celková délka pevnostního valu je 3 770 metrů, valy jsou silné okolo třiceti metrů a výška bastionů ode dna příkopu je dvanáct metrů. Systém podzemních chodeb dosahuje celkové délky 29 kilometrů.
Pevnost představovala ve světě špičkový bastionový systém, nikdy se ale neuplatnila, nepřátelská vojska se jí jednoduše vyhýbala. Původní opevnění se dochovalo téměř po celém obvodu města v podobě velkého oválného prstence s hvězdicovými výběhy hrotitých bastionů.
Z původních čtyř bran se dochovaly pouze dvě, stojící na východní straně města u řeky Ohře. Brány jsou využívány pro pěší a cyklisty. Litoměřická a Bohušovická brána byly zbořeny.
Systém suchých příkopů doplňovaly dvě kotliny, jež bylo možno v případě potřeby zatopit vodou z Ohře. Na pravém břehu Staré Ohře byla zbudována rohová hradba zvaná Malá pevnost. V červnu roku 1790, necelých 11 let po uložení základního kamene, byla pevnost za přítomnosti hlavního projektanta Terezína generála hraběte Klementa Pellegriniho prohlášena za bojeschopnou.
Více na webu: http://www.pevnost-terezin.cz/