Nejvýznamnější a nejstarší památkou Strakonic je stejnojmenný hrad, který dnes stojí téměř v centru města na pravém břehu řeky Otavy. Jeho zajímavostí je nezvyklé spojení panského sídla s komendou johanitů. Na jižní straně areálu hradu stojí zmíněný klášter s kostelem svatého Prokopa, stavěným ve stylu kostela svatého Jakuba v Řezně (Německo).
Z městského opevnění se dochovaly do současnosti pozůstatky valů, na kterých jsou vybudovány tzv. Rennerovy sady s pozdně empírovým glorietem z roku 1837.
V historickém jádru Strakonic se dochovalo několik barokních a empírových domů okolo náměstí. Jeho dominantou je barokní Mariánský sloup z let 1730 – 1740, který byl postaven pravděpodobně na místě sloupu staršího (na podstavci je letopočet 1586). Kostel svaté Markéty byl vystavěn v renesančním slohu na konci 16. století na místě starší stavby.
Ve Strakonicích se narodil významný český básník František Ladislav Čelakovský. Tuto výraznou postavu české literatury připomíná pomník sochaře Břetislava Bendy. Jinou významnou osobností Strakonic je Josef Skupa, tvůrce známých loutek Spejbla a Hurvínka.
Strakonice jsou střediskem dudácké tradice. Na hradě je muzeum středního Pootaví, které soustřeďuje sbírky zaměřené hlavně na národopis (dudáctví, husitství).
Webová stránka: http://www.hradstrakonice.cz/hrad/