První zmínky o Větruši nalezneme co by legendu zaznamenanou v Hájkově kronice. Na místě dnešní vyhlíhkové restaurace pod Soudným vrchem vystavěl údajně v roce 826 jistý šlechtic Labohoř na počest své ženy hrad, který pojmenoval Wittrusch či Vitruš. Hrad ovšem později zcela vyhořel.
Další zmínkou je pověst o zkáze hradu.
Jistý ústecký strojmistr sestavil stroj, který dokázal vrhat kameny na velkou vzdálenost. Ústečtí věnovali tento stroj císaři. Ten jej nechal umístit na Větruši. Majitel hradu si ovšem krátil dlouhé chvíle tím, že vrhal na město mršiny a odpad. Obyvatelé ale přichystali odplatu. V den kdy hradní paní porodila díte a pán byl v Praze, přijali muži v převlečení za ženy pozvání na křtiny. Po té co se dostali do hradu, pobili vše živé a hrad zapálili. Hrad postupně pustl, až zanikl zcela.
Větruše (dříve též Ferdinandova výšina, německy Ferdinandshöhe) je spočinek kopce Ořechovka, jenž se tyčí nad údolím řeky Labe na území města Ústí nad Labem. Tvoří jednu z významných dominant města a je oblíbeným výletním cílem. Nachází se zde zámeček s rozhlednou, restaurací a hotelem. Nedaleko se nachází přírodní a zrcadlové bludiště. V těsné blízkosti zámečku má horní stanici lanová dráha Větruše z centra města.
Více na webu: http://www.hotelvetruse.cz/