Město sirek, jak bývá Sušice nazývána, leží v údolí řeky Otavy nedaleko hranice Chráněné krajinné oblasti Šumava ve výšce 472 m nad mořem asi 32 km jihovýchodně od okresního města Klatovy.
Město vzniklo již v 8. století jako osada při rýžovišti zlata. Dávné osídlení připomínají pohřebiště na východním svahu vrchu Svatoboru (845 m). Ve 12. století bylo tehdy již městečko majetkem bavorských hrabat a k Čechám bylo trvale připojeno až ve 13. století. Záhy se stalo královským a bylo obehnáno hradbami. V období husitských válek stála Sušice na straně táboritů. Po bitvě na Bílé hoře byla značná část majetku města zkonfiskována. Zkázu města dokonal zhoubný požár v roce 1707, který zničil většinu starobylých památek ve městě.
Hradec Králové
Nejhezčí pohled na tohle překrásné historické město je z Bílé věže, která byla dostavěna v roce 1580. Pro turisty je velmi atraktivní také gotický chrám sv. Ducha, který stojí na Velkém náměstí. Pochází ze 14. století, z doby, kdy byl pochován Jan Žižka z Trocnova. Obdivovat zde můžete také obrovské sladkovodní akvárium, které je svými rozměry největší v Evropě. Naleznete jej v Baarově ulici. Velmi známým a vyhlášeným místem jsou královéhradecké městské lázně. Zajímavou atrakcí, hlavně pro děti, je parníček Hradec, který o víkendech vyplouvá asi na hodinovou plavbu po Labi. [Číst více…]
Hradec Králové
Nejhezčí pohled na tohle překrásné historické město je z Bílé věže, která byla dostavěna v roce 1580. Statisícové město plné zeleně leží na soutoku řek Labe a Orlice. Bohatá historie města sahá hluboko do minulosti. Dokládá to první dochovaná písemná zmínka z roku 1225. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen, zalíbení v něm nalezly především Eliška Rejčka a Eliška Pomořanská. Od 14. století se stalo město s kompaktním renesančním historickým jádrem přirozeným, vojensky a politicky vlivným centrem regionu s vysokou úrovní vzdělanosti a kultury.
Nové Město nad Metují
Historie zámku v Novém Městě nad Metují je téměř totožná s historií města. Zámek je nedílnou součástí městské památkové rezervace. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kacova.
Následující majitelé Pernštejnové se zasloužili o zařazení Nového Města nad Metují mezi perly renesančních měst. Každý další majitel novoměstského panství přispěl něčím zajímavým k rozvoji města, ať to byli Štubenberkové, Trčkové z Lípy, Lesliové a další. V polovině 17. století byl zámek barokně přestavěn.
Nové Město nad Metují
Nové Město nad Metují (něm. Neustadt an der Mettau) je město v okrese Náchod, v Královéhradeckém kraji v turistickém regionu Kladské pomezí na východě Čech. Bylo založeno v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Centrum města leží na vysokém ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Metují a je městskou památkovou rezervací. K oblíbeným výletním místům v okolí patří osada Peklo, vzdálená 5 km od města proti proudu řeky Metuje. Zajímavá je také místní část Rezek, kde je dnes penzion a kaple sv. Barbory. [Číst více…]
Chrudim
Chrudim – starobylé město v srdci východních Čech. Od středověku byla významným centrem řemesel, obchodu i kultury v širokém okolí. Dnes je okresním městem s 25 000 obyvateli a laskavou podobou poklidného města, kde mnohá zákoutí zejména okolo centra, jsou prodchnuta duchem dávných věků. [Číst více…]
Chrudim
Starobylé město v srdci východních Čech. Od středověku byla významným centrem řemesel, obchodu i kultury v širokém okolí. Dnes je okresním městem s cca 25 000 obyvateli a laskavou podobou poklidného města, kde mnohá zákoutí zejména okolo centra, jsou prodchnuta duchem dávných věků.
Rožnov pod Radhoštěm
Město ležící v údolí Rožnovské Bečvy mezi svahy Moravskoslezských Beskyd a Vsetínských vrchů. Osada je poprvé připomínána v roce 1267, v roce 1411 byla povýšena na městys a nesla název Rožnovec. Ve 14. a 15. století osadu vlastnili páni z Kravař, od 2. poloviny 15. století do r. 1548 rod Cimburků, pak do roku 1815 rod Žerotínů a následně další šlechtické rody. Jméno Rožnov se poprvé objevuje od roku 1557.
Pardubice
Pardubice (německy Pardubitz) jsou univerzitní a statutární město na východě Čech, metropole Pardubického kraje s výraznou správní, obytnou, obslužnou a výrobní funkcí pardubicko-hradecké aglomerace. První dochovaná zmínka o existenci Pardubic pochází z roku 1295, k roku 1340 jsou už připomínány jako město. Největší rozkvět prodělaly za pánů z Pernštejna. Na konci 16. století a v 17. století nastal úpadek. Nový rozvoj města přišel od poloviny 19. století s připojením města na železnici. Vznikla zde řada průmyslových podniků jako lihovar, cukrovar, továrna na mlýnské stroje, Fantova rafinérie minerálních olejů a další. Po druhé světové válce došlo k masivní výstavbě nových čtvrtí především na okraji města a počet obyvatel se rychle zdvojnásobil. [Číst více…]
Pardubice
Nejstarší dochované stopy pobytu člověka můžeme na Pardubicku sledovat od mladšího paleolitu (40 tis. až 10 tis.př.n.l.). Doklady o poměrně velké stanici lovců, rybářů a sběračů z doby mezolitu ( 8 tis. až 6 tis. př.n.l.) byly objeveny v Pardubicích u hřbitova. Ojedinělé nálezy keramiky a nástrojů prvních zemědělských kultur jsou známy z řady míst Pardubicka – zejména z okolí mikulovského kopce u Pardubic, podél Labe a jeho přítoků a v okolí Kunětické hory.
- 1
- 2
- 3
- …
- 22
- Další stránka »