Štáflova chalupa je ojedinělou ukázkou pozdně středověkého domu, jehož vznik je datován do 2. pol. 16. stol. V nejstarší, roubené části stavby se nachází dymná jizba s horním větracím otvorem pro odchod kouře a povalovým stropem. Z čelní strany domu ji poznáme podle přístěnné dřevěné podpěrné vazby, která drží váhu krovu. Jde o významný doklad toho, že dům patří mezi nejstarší dochované vesnické obytné stavby v Čechách. Jedná se o národní kulturní památku.
Poutní Hotel Křemešník
Poutní Hotel Křemešník se nachází v ideálním poklidném prostředí vhodném nejen pro chvíle aktivního odpočinku, ale i pro pořádání firemních školení, kurzů, obchodních jednání, rodinných oslav či svateb. Hotel je situován v překrásné přírodě západní části kraje Vysočina, 9 km od města Pelhřimov, cca 24 km od dálnice D1 (EXIT Humpolec). [Číst více…]
Údolí Doubravy
Údolí Doubravy je přírodní rezervace, která leží v chráněné krajinné oblasti Železné hory, severovýchodně od Chotěboře nedaleko obce Bílek.
Řeka Doubrava pramenící v oblasti Ranského Babylonu patří k čistým řekám, což dosvědčuje výskyt vzácných druhů rostlin i živočichů, např. racků. Po celém svém toku vytvořila kamenné řečiště, plné skalních věží a obřích hrnců, s vodopádem a kamenným mořem.
Nad údolím se nachází vyhlídka Sokolohrady, poblíž najdeme zbytky původního hradu Sokolov ze 13. století. Na protějším svahu přes řeku skalní věž „Čertův stolek“ s vyhlídkou.
Oslednice u Telče
Před temným vrcholem Javořice, která je zároveň nejvyšší horou Vysočiny, leží rybníky obklopená Telč s kouzelným zámkem a pohádkovým náměstím. To, že odtud bude krásný výhled na město, tušil už dávno jistý Alois Kulhánek. Ten nechal v roce 1898 na Oslednici postavit 16 metrů vysokou dřevěnou věž, ze které se pocestní mohli rozhlédnout do kraje. Dřevo bohužel není materiálem věčným, a tak malou rozhlednu rozhlodal zub času. Na jejím místě zbyl pouze původní kříž ze železa, připevněný na velkém balvanu. Kámen už od roku 1885 symbolicky nahrazoval vršek 556,8 metrů vysokého kopce. Kdo kříž na balvan připevnil? To už dnes asi nezjistíme.
Karasín
Na návrh Petra Štorka byla v roce 2002 za rekordní tři měsíce postavena tato 30 metrová kamená rozhledna. Stojíme v nadmořské výšce 704 metrů jen asi pět kilometrů severně od Bystřice nad Pernštejnem, nedaleko malé vísky Karasín. O stavbě rozhledny právě v okolí Bystřice se uvažovalo již dlouho, ale k realizaci přistoupil teprve podnikatel Libor Jedlička, který se zde rozhodl postavit lyžařský areál. Na stavbu rozhledny byla použita ojedinělá technologie tzv. „štípaných betonových bloků“. Konstrukce je také zajímavá protáhlým čtvercovým půdorysem. Slavnostní otevření jedné z nejhezčích rozhleden Vysočiny proběhlo 25. května 2002.
Křemešník
Na Českomoravské vrchovině, asi 9 km od Pelhřimova, se nachází poutní místo Křemešník. Kromě kostela Největší Trojice z 18. století se zde nachází také železná rozhledna. Ta byla postavena v květnu 1993 pro telekomunikační účely. Po opravách točitého schodiště (205 schodů) byla na podzim téhož roku zpřístupněna jako rozhledna. Jméno Pípalka získala na počest hlavního iniciátora stavby Pavla Pípala, předsedy KČT Pelhřimov.
Moravské Budějovice
Vznik Moravských Budějovic nelze přesně datovat. Vznikly pravděpodobně ve 12., nejpozději v 1. polovině 13. století. Počátky osídlení jsou spojeny s polohou města na vyvýšenině nad brodem přes říčku Rokytku. Moravské Budějovice tak od svého počátku těžily z polohy na tzv. Haberské stezce, spojující Moravu a Čechy. Do dnešních dob si tato trasa udržela svoji důležitost jako spojnice Prahy s Vídní. První písemná zmínka o Budějovicích pochází z roku 1231.
Pelhřimov
Historie města spadá až do 12. století, kdy jsou první zmínky o původní osadě v místech dnešního pivovaru, děkanské zahrady a kostela sv. Víta. Podle pověsti však město založil v l. 1225 – 1226 pražský biskup Pelegrin (Pelhřimov), který se stavil u místní studánky cestou do Říma. Tomu odpovídá také městský znak s podobou poutníka v bráně mezi dvěma věžemi. Na počátku 13. století po vyplenění původní osady Vítkem z Hluboké došlo k založení nového města na pravidelném půdorysu, který je v centru zachován dodnes. Rozvoj města příznivě ovlivnila těžba stříbra v okolí Křemešníka. Ve městě byla také rozvinuta celá řada řemesel, hlavně soukenictví, plátenictví, tkalcovství, barvířství, pernikářství a pivovarnictví.
Velká Bíteš
Původní osada byla založena kolem 12. století a první věrohodný písemný údaj svědčící o její existenci je dán letopočtem 1240. Charakter města získala již v průběhu 14. století a toto postavení bylo roku 1408 potvrzeno panem Lackem z Kravař za pomoc Bítešanů markraběti Joštovi při dobývání hradu Náměšti. Z té doby pochází také erb města, na němž je zobrazena polovina českého lva a moravské orlice na zlatomodrém poli. Středověk Bíteš obdařil výsadami, stala se hospodářským a správním střediskem rozsáhlého panství náměšťského. Na mapách byla uváděna jako opevněné město s kostelní tvrzí. Dobové prameny ji řadily do první desítky měst jihozápadní Moravy.
Třebíč – židovský hřbitov
Počátky města souvisí se založením a postavením benediktinského kláštera, který byl základem pro jeho pozdější přebudování v zámek, který je poznamenán renesancí. Zámek v dnešní době slouží jako muzeum a je hojně navštěvován. Za pozornost zde jistě stojí židovské město, jehož největší chloubou jsou dvě synagogy, k nimž patří hřbitov a další památkou Třebíče je klášterní bazilika svatého Prokopa, který vznikla v letech 1240-1260.
- 1
- 2
- 3
- …
- 5
- Další stránka »